• październik

    1

    2018
  • 3690
  • 0

Nowy beton biologicznie czynny

Wielu architektów stosuje beton architektoniczny ze względu na jego czystą formę i surowy charakter jaki nadaje przestrzeni. Okazuje się jednak, że są też tacy którzy chcą zmienić ten charakter betonu i wręcz dokładają starań by stał się bardziej przyjazny dla tak unikanych na nim wszelkich porostów i mchów.  Jest to możliwe. Naukowcy opracowali mieszankę betonową, w której zamiast tradycyjnie stosowanego spoiwa – cementu portlandzkiego, wykorzystano spoiwo zawierające magnez i fosforan – szybkoschnące spoiwo często stosowane podczas napraw. Magnez i fosforan sprawiają, że beton ma środowisko lekko kwasowe, co sprawia, że jest doskonałe dla mikroalg, grzybów, porostów i mchów – więc staje się aktywną powierzchnią biologicznie czynną. Podczas produkcji betonu biologicznego można dostosować jego parametry do konkretnych wymogów, aby osiągnąć pożądany poziom porowatości, który wpływa na gęstość roślinności.

Beton biologiczny składa się z trzech warstw. Pierwsza warstwa, wewnętrzna, przylegająca do ściany budynku, ma za zadanie nie przepuszczać wilgoci, warstwa środkowa zatrzymuje wodę, a zewnętrzna wchłaniająca wodę i zapobiegająca jej parowaniu. Budowa trójwarstwowa umożliwia hodowanie mikroogrodów na ścianach budynków bez konieczności zapewniania im skomplikowanego systemu nawodnienia.

W miarę upływu czasu na tak przygotowanych panelach, w których gromadzi się woda deszczowa, zaczną rosnąć mchy i inne proste organizmy.

Twórcy paneli twierdzą, że nie tylko pomagają utrzymywać temperaturę budynku, ale również zwiększają absorpcję dwutlenku węgla z atmosfery. Biorąc pod uwagę, że przy produkcji cementu wytwarzane są spore ilości dwutlenku węgla, pozytywnie wpływa to na bilans produkcja – absorpcja.

Mamy więc do czynienia z nowym trendem w architekturze, który stawia na jeszcze bardziej świadome i przyjazne środowisku budownictwo. Nasza firma świetnie wpisuje się w ten trend wprowadzają eco beton, gdyż jako nieliczni produkujemy beton bez stosowania żużli hutniczych.

Zostaw komentarz

© Copyright 2019-2022 CZĘSTOBET Sp. z o.o. - Beton towarowy Częstochowa | Polityka prywatności